فارسیEnglish

منشور و آیین نامه انضباطی دانش آموزان

منـشـور و آیـین نامه انضباطی دانش آموزان

دبیرستان استعداد های درخشان شهید اژه ای

 

هر دانش آموز در طول سال تحصیلی موظف است موازین اسلامی و انضباطی و مقررات آموزشی و پرورشی را در رفتار و اخلاق خویش به شرح زیر معمول دارد:

1-ادب و احترام نسبت به کارکنان واحد آموزشی را رعایت نماید.

2-حسن رفتار ،اخلاق و همکاری با سایر دانش آموزان و احترام به حقوق اجتماعی دانش آموزان دیگر را رعایت نماید.

3-سعی شایسته در تحصیل ،یادگیری و فعالیت های علمی داشته و از دستورات آموزشی و تربیتی اطاعت نموده همچنین در فعالیت های اجتماعی دبیرستان ،انجام فرائض دینی و .. شرکت فعال داشته باشد.

4-ورود و خروج به موقع در دبیرستان (مطابق با برنامه آموزشی و پرورشی ) داشته و در مراسم صبحگاهی ضمن رعایت انضباط فعالیتی بایسته و شایسته داشته باشد.

تبصره یک: دانش آموز به هیچ وجه نباید بعد از حضور دبیر ، به کلاس وارد شده مگر با اجازه و هماهنگی مسئولین پایه و در راهرو و کلاس نظم و انضباط را رعایت نماید.

تبصره دو : حضور در دبیرستان در غیر ساعات مقرر (جهت انجام فعالیت های پرورشی ، اجتماعی ، درسی، ورزشی و منتسب به دبیرستان ) منوط

به کسب اجازه کتبی از ولی و با اطلاع و موافقت مسئولان اجرایی دبیرستان می باشد.

5-در کلاس طبق برنامه هفتگی حضور مرتب و منظم داشته و از غیبت های غیر موجه پرهیز نماید.

تبصره سه : در صورت غیبت دانش آموزان از مدرسه لازم است ولی دانش آموز با حضور در واحد آموزشی حداکثر تا ساعت ۸:۳۰ صبح همان روز علت غیبت را به معاون مربوطه اطلاع داده و با ارائه دلایل شفاهی یا گواهی کتبی معتبر نسبت به توجیه علت غیبت دانش آموز اقدام نماید.تشخیص  موجه نمودن غیبت دانش آموزان با مسئولان دبیرستان است و در صورت موجه شناخته نشدن غیبت بر اساس مقررات از نمره انضباط دانش آموز کسر می گردد.

6-بهداشت فردی را رعایت نموده و با کمک و یاری دانش آموزان دیگر در پاکیزه نگه داشتن فضای کلاس و دبیرستان همکاری نماید.

7-دانش آموز به هنگام حضور در مدرسه موظف است از پوشش ساده و مناسب استفاده نموده و از پوشیدن لباس های آستین کوتاه ،آرم دار، شلوارهای تنگ و کوتاه و کفش های نا مناسب ، دمپایی و صندل خودداری نماید.

8-اصلاح موی سر متناسب با شئونات دانش آموزی و قوانین دبیرستان بوده و موی سر نباید بلند ، یا مدل دار و نا متعارف باشد.

9-دانش آموزان جهت حفظ تقدس و جایگاه مقام دانش آموزی موظف است شئونات در خور شخصیت دانش آموزان را در خارج از مدرسه و هر زمانی که به مدرسه مراجعه می نماید نیز رعایت نماید.

تبصره چهار: رعایت حال همسایگان در هنگام ورود و خروج و در زمان درس تربیت بدنی الزامی بوده و از تجمع جلوی درب ورودی و خیابان و کوچه های مجاور دبیرستان بپرهیزید.

10-از همراه داشتن اشیاء گران بها ، تجملی و زینتی و وسایل غیر آموزشی غیر مجاز از قبیل هر نوع نشریه ، سی دی، فلش ، وسایل بازی الکترونیکی ،تلفن همراه ، نوت بوک ،لپ تاپ ،انگشتر و گردنبند و در واحد آموزشی جداً خودداری نماید . در غیر اینصورت طبق مصوبه شورای مدارس برخورد خواهد شد.

تبصره پنج: همراه داشتن تلفن همراه طبق دستور العمل های آموزش و پرورش تخلف شدید انضباطی محسوب میگردد و در صورت مشاهده توقیف شده و علاوه بر کسر نمره انضباط ، مسترد نخواهد شد.

11-دانش آموزان موظفند از هر گونه خرید و فروش در واحد آموزشی خودداری نماید.

12-حفظ و مراقبت از وسایل خویش و نگهداری از اموال و تجهیزات ساختمان از وظایف و مسئولیت های دانش آموزان بوده و در صورت ایجاد خسارت موظف به جبران آن می باشد.

۱۳-به منظور رعایت مسائل ایمنی و حفاظتی در واحد آموزشی ، دانش آموزان بدون حضور و اجازه دبیرو مسئول مربوطه حق استفاده از تجهیزات فنی ، آزمایشگاهی ، صوتی و تصویری و را ندارد.

14- در صورتی که اولیا دانش آموز در هریک از جلساتی که در مدرسه تشکیل می شود حضور نداشته باشد به منظور عدم ارائه دعوت نامه از طرف دانش آموز به ولی تلقی شده و موضوع در پرونده انظباطی دانش آموز درج و از نمره انضباطی وی کسر می گردد.

15- از هر نوع شوخی اعم از خطر ساز و توهین به شخصیت دیگران و همچنین از حرکات ورزشی خطرناک در راهرو و حیاط دبیرستان در ساعت تفریح و پرهیز نماید.

۱۶-هر دانش آموز دارای یک پرونده انضباطی نزد معاون آموزشی می باشد که کلیه مواد انضباطی از قبیل تشویق ها و همچنین غیبت ، تاخیر ، بی نظمی ، عدم انجام تکالیف ، همراه داشتن وسایل غیر آموزشی و در آن ثبت شده و مبنای نمره انضباط دانش آموز قرار می گیرد.

۱۷-دانش آموز موظف است که تکالیف خواسته شده از طرف دبیران را به نحو احسن وجه انجام داده و به هر دلیل از شوخی ، رفتار های نا شایست و در کلاس درس بپرهیزد و در صورت مشاهده و گزارش توسط دبیر مربوطه مطابق با مقررات با وی برخورد و علاوه بر کسر نمره انضباط در پرونده تحصیلی وی ثبت می گردد.

۱۸-دانش آموز موظف است لوازم و وسایل آموزشی ( کتاب و کتاب های کمکی ، جزوه و دفاتر مربوطه) را همراه داشته باشد.

-دانش آموز در زمان استراحت دبیران نباید در محل استراحت ایشان حضور داشته باشند و برای ملاقات با دبیر مورد نظر می توانند با معاونین هماهنگی های لازم را انجام دهند.

20-دانش آموزان در زمان برگزاری آزمون ها موظفند به موقع در جلسات حاضر شده و از آوردن وسایل اضافی ، کتاب و جزوه و در جلسه امتحان بپرهیزند.

موارد خاص :

-هرگونه فعالیت خارج از برنامه باید با اطلاع و هماهنگی معاونین انجام پذیرد.

.-دانش آموزان پس از تعطیلی آموزشگاه به هیچ وجه حق حضور در دبیرستان را بدون هماهنگی با اولیا و مسئولین پایه ندارد.

-اولیا محترم و دانش آموزان عزیز موظفند که به نامه و پیامهای ارسالی پاسخ بموقع دهند.

دانش آموزانی که راهنمایی های تربیتی و آموزشی در آنها مفید و موثر واقع نگردد با رعایت ترتیب و تناسب ذیل مورد تذکر و تنبیه  انضباطی قرار می گیرند.

تبصره شش : کلیه موارد فوق الذکر جهت ثبت سوابق در دفتر انضباطی درج می گردد.

-عدم پذیرش در این واحد آموزشی در سال بعد با هماهنگی شورای آموزشی و اداری.

نکته یک :کسب اطلاع از وضعیت عمومی ، رفتاری و انضباطی دانش آموزان مگر در موارد خاص و با صلاح دید مسئولان دبیرستان ، تنها مختص به اولیای دانش آموزان می باشد.

نکته دو : در صورت تغییر شماره تلفن منزل ، همراه و محل کار ، آدرس منزل ،مراتب را در اسرع وقت به دفتر دبیرستان اطلاع دهید.